5/5 - (1 امتیاز)

چرخ گوشت از عمده دستگاه هایی است که به عنوان ضروری ترین و شاید بتوان گفت مهم ترین دستگاه در مصارفی خانگی و صنعتی تلقی می شود که روزانه نیاز اساسی و مبرم به این دستگاه احساس خواهد شد. از وظیفه ی اصلی این محصولات، چرخ کردن گوشت است.

حال فرض کنیم که کار چرخ کردن گوشت به درستی صورت نپذیرد و گوشت در هنگام چرخ شدن له شود که خروجی ناموفقی از کار را برای شما دربرخواهد داشت. در واقع در این مقاله ( دلایل له شدن گوشت در چرخ گوشت چیست؟ ) در نظر داریم تا به بررسی این موضوع و رفع آن بپردازیم.

چرخ گوشت ها در انواع و شکل های مختلف موجودند که بسته به نیاز و شرایط کاری خود باید مناسب ترین دستگاه را انتخاب نماییم. این محصولات در مدل خانگی و صنعتی هستند، که بحث اصلی ما در وب سایت charkhegosht.com بر نوع صنعتی آن متمرکز می شود. در بررسی برای چرخگوشت های صنعتی ابتدا به مدل خانگی، تسمه ای و گیربکسی آن ها اشاره می شود که این محصولات در سایز های 12، 22، 32، 42 و در سایز خیلی بزرگ 52 موجودند.

چرخ گوشت های تسمه ای و گیربکسی انواع رومیزی و ایستاده دارند که در سایز های گفته برآورده کننده نیاز مصرف کننده برای مشاغلی مانند: قصابی ها، مراکز تهیه غذا، کبابی ها و … می باشند. مدل تسمه ای دستگاهی است که می توان همزمان مواد آبدار را نیز همراه گوشت چرخ کند درصورتیکه این کار با استفاده از دستگاه گیربکسی امکان پذیر نخواهد بود. 

چرخ گوشت

عمده دلایل له شدن گوشت در چرخ گوشت چیست

همانطور که در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، وظیفه ی اصلی این دستگاه، چرخ کردن گوشت است ولی اگر نتواند این کار را خوب انجام دهد، بستگی به یکسری ایرادات و مشکلات دارد که قابل حل خواهد بود. بسیاری از افراد در مواجه شدن با این مشکل فکر می کنند دستگاه دچار مشکل جدی شده و قابل حل نیست. این فکر کاملاً اشتباه است. در ادامه شما را با راه حل های اساسی این موضوع آشنا خواهیم کرد. 

از عمده دلایل خوب چرخ نگرفتن گوشت به:

 • نصب و مونتاژ اشتباه 
 • کند بودن تیغه یا از کار افتادگی قطعات
 • مسدود بودن لوله چرخ گوشت
 • وجود موادی با خاصیت کشسانی بالا
 • چربی زیاد یا نرم بودن گوشت
 • خرابی واشر ها
 • وارد کردن فشار بیش از حد به دستگاه، مربوط است. 

– نصب و مونتاژ اشتباه 

زمانی که این دستگاه ها را می خرید، باید مواظب باشید که در هنگام اتصال قطعات به یکدیگر، به درستی این کار انجام شده باشد، اتصال نادرست قطعات موجب درست چرخ نشدن و یا له شدن گوشت در زمان چرخ گیری خواهد شد. 

– کند بودن تیغه یا از کار افتادگی قطعات

از دیگر دلایل درست چرخ نکردن گوشت، کند شدن تیغه می باشد. توجه داشته باشید که چرخ گوشت از جمله دستگاه هایی است که نیاز به نگهداری درست و توجه بسیار را دارد اگر این عمل به خوبی صورت نپذیرد و یا عمر مفید دستگاه به پایان رسیده باشد، ممکن است که گوشت در هنگام چرخ گرفتن له شود. برای جلوگیری از این کار نیاز به سرویس ماهانه ی دستگاه است و در صورتی که مشکلی در هر جزء از قطعات پیش بیاید لازم است که آن قطعه تعویض گردد. مثلاً تیغه از جمله این قطعات می باشد که در صورت کند شدن نیاز به تعویض خواهد داشت. توجه داشته باشد که چرخ گوشت های صنعتی فارغ از دستگاه های خانگی چون به صورت مکرر از آن ها استفاده می شود بنابراین نیاز به سرویس بیشتر و دقت در نگهداری بالاتری را خواهند داشت. 

تیغه چرخ گوشت

– مسدود بودن لوله چرخ گوشت

گاهی اوقات پیش می آید که در گوشت تکه های کوچکی از استخوان وجود دارد که قابل دیدن نبوده و با وارد شدن به دستگاه چرخ گوشت سبب بروز اختلالاتی در این دستگاه خواهد شد. به این صورت که این شی سخت وارد دستگاه شده و باعث می شود که به موتور دستگاه در زمان چرخ گرفتن، فشار زیادی وارد شود. در بسیاری از مواقع این کار سبب سوخته شدن موتور نیز خواهد شد.

– وجود موادی با خاصیت کشسانی بالا

توجه داشته باشید که در زمان چرخ گرفتن گوشت، از ریختن گوشت هایی همراه با پوست و یا رگ به چرخ گوشت خودداری نمایید چرا که این مواد باعث می شود که عمل چرخ گرفتن به درستی انجام نشود. موادی که می خواهید چرخ بگیرید نباید نرم و حالت کشسانی داشته باشد. همچنین مواظب باشید که همراه گوشت تکه های استخوان نیز وجود نداشته باشد. 

– چربی زیاد یا نرم بودن گوشت

چربی زیاد گوشت باعث می شود که دستگاه کارکرد درستی نداشته و خوب گوشت را چرخ نگیرد. از نکاتی لازم دیگر در چرخ کردن گوشت این است که گوشت را باید به تکه های کوچک تری تقسیم کرد. 

– خرابی واشر ها

از فواید سرویس کاری به زمان دستگاه این است که جلوی خرابی واشر ها را می گیرد. واشر ها پشت قسمت حلزونی قرار گرفته اند که در صورت بروز مشکل آن ها، چرخش تیغه پایین آمده و جلوی چرخ کردن صحیح گوشت را می گیرد. 

وارد کردن فشار بیش از حد به چرخ گوشت

کارکردن دستگاه برای ساعت های طولانی سبب وارد شدن فشار زیادی به کالا خواهد شد. در واقع از علت های اصلی خاموش شدن ناگهانی چرخ گوشت نیز همین مورد است. 

توجه داشته باشید که تا زمانیکه مواد گوشتی قبلی از دستگاه خارج نشده اقدام به وارد کردن گوشت جدید برای چرخ به دستگاه نکنید. وارد کردن مواد به چرخ گوشت به صورت پیاپی و با فشار زیاد، دستگاه را با اختلال مواجه می سازد. 

تمامی این موارد در طولانی مدت موجب ضعیف شدن محصول و عملکرد نادرست آن خواهد شد.  

در صورت مشاهده ی هر نوع مشکل در دستگاه چرخ گوشت لازم و ضروری می دانیم که حتماً دستگاه را به یکی از مراکز معتبر در زمینه ی تعمیر ارجاع دهید. چرا که بدون داشتن اطلاعات کافی و همچنین دانش لازم در این زمینه و دست کاری دستگاه به صورت خودسرانه، سبب ایجاد مشکل بزرگ تر و در بسیاری از مواقع آسیب جدی و جبران ناپذیری به دستگاه خواهد شد. 

از جمله مراکز معتبر، فروشگاه چرخ گوشت است که علاوه بر فروش، به تعمیر و تعویض قطعات چرخ گوشت نیز خواهد پرداخت. در این مجموعه کلیه دستگاه های چرخ گوشت در مدل های مختلف و با برند های متفاوت از جمله :

  • چرخ گوشت الکتروکار
  •  امگا
  • امگا ایتالیا
  • مینروا
  • چگا
  • براکس
  • فیمار 
  • AMB وجود دارد که با بهترین قیمت عرضه خواهد شد. 

 

سوالات متداول

آیا چرخ کردن پیاز و برخی میوه‌ها سبب مشکل برای چرخ گوشت می شود؟

در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم چرخ گوشت تسمه ای این قابلیت را دارد که مواد آبدار را چرخ بگیرد. ولی در چرخ گوشت گیربکسی و خانگی این موضوع امکان پذیر نیست و با انجام این عمل قطعات داخلی دچار مشکل خواهند شد. توجه داشته باشید که این مواد به راحتی از دستگاه خارج نمی شوند.

دستگاه چرخ گوشت در هر بار کار کردن نیاز به روشن بودن چه بازه زمانی را دارد؟

حداکثر 10 دقیقه در هر بار. لازم است بعد از هر 10 دقیقه کار کردن با چرخ گوشت، دستگاه را برای چند دقیقه خاموش کنید و دوباره مجدداً اقدام به استفاده از آن نمایید.

تیغه ی چرخ گوشت هر چند وقت یکبار نیاز به تیز کردن دارد؟

به طور متوسط هر سه ماه یکبار.

استفاده طولانی مدت از دستگاه چه مشکلی را پدید می آورد؟

سبب بروز فشار بسیار زیاد به موتور شده که در طولانی مدت باعث می شود عملکرد اولیه خود را از دست بدهد.

اگر در زمان روشن بودن چرخ گوشت، دستگاه خالی بماند چه اتفاقی می افتد؟

دور موتور بالا رفته و موجب بروز گرما و فرسایش خواهد شد.

بهترین مجموعه برای تعمیر دستگاه کدام است؟

قبلا به این موضوع اشاره کردیم که مجموعه چرخ گوشت از بی نظیر ها در زمینه تعمیر و تعویض قطعات است که با تماس با این مجموعه و بیان مشکل دستگاه، راهنمایی های لازم به شما خواهد شد.

هزینه تعمیر چرخ گوشت چقدر است؟

هزینه ی تعمیر را نمی توان به طور کلی گفت چرا که بستگی به ایراد پیش آمده و خسارت احتمالی و هزینه ی در برگرفته خواهد داشت.

آیا این 7 دلایل علت اصلی له شدن گوشت در چرخ گوشت است؟

این دلایل از مشکلات اصلی تلقی می شوند ولی ممکن است احتمالات دیگری نیز وجود داشته باشد که نیاز به بررسی را می طلبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.